MOHOLY-NAGY LÁSZLÓ HELSINKI CÍMŰ FELVÉTELÉRŐL
Négy év, az a fotótörténetben is négy év
Napjainkban Moholy-Nagy László munkássága örvendetes módon nagy érdeklődést vált ki a nagyközönség körében és szakmai közegben is, köszönhetően a madridi kiállításnak, illetve annak Ludwig Múzeum-beli bemutatójának.
A magyar tárlat katalógusában is fellelhető a Helsinki címen ismert kép, 1927-es datálással; ugyanilyen dátummal szerepel még a Passuth Krisztina-féle, remek monográfiában,1 amely Moholy-Nagy László művészetének megismerését tekintve, máig az egyik alapmű. A későbbiek során több könyv és katalógus is átvette ezt a keletke-zési évet, ellenőrizetlenül.2
Kutatásaim eredményeképpen azonban ez a felvétel nem készülhetett 1927-ben, hanem a legkorábban 1931-ben, amit több tény is igazol.
Moholy-Nagy László 1931-ben, Ellen Frankkel együtt látogatott Helsinkibe, Alvar Aalto meghívására. Az építész munkáját feldolgozó könyvben (az Aalto felesége, Aino Aalto munkásságát bemutató fejezetben) írnak is Moholy-Nagy finnországi utazásáról.3 Moholy-Nagy 1929-től 1931-ig volt együtt Ellen Frankkel. Az Aalto házaspár emlékezete nem csalhat, mert ha az évszám kapcsán hibát is ejtenének, arra bizonyosan emlékeznének, hogy vendégük kivel járt náluk. S mivel Moholy-Nagy 1931-ben szakított Ellen Frankkel, az együttutazás későbbi időpontban már nem valósulhatott volna meg.
A másik kérdés, hogy pontosan hol készült a felvétel (azon túl, hogy Helsinkiben). Az 1930-as években ugyanis nem lehetett sok olyan helyszín a városban, ahonnan a háztetők ilyen ránézeti szögben látszanának. A Moholy-Nagy által kiválasztott helyszín minden bizonnyal a Hotelli Torni (Torony Hotel) volt, melyet 1931-ben(!) nyitottak meg a vendégek előtt. Ez is egy újabb adalék ahhoz, hogy miért nem készülhetett a felvétel előbb. A hotelből északnyugati irányban rálátás nyílik az Yrjönkatu 25. szám alatti lakóház tetejére, mely lakóház 1906-ban épült. Hannu Vanhanen 2009. október 14-én készült fotográfiája megmutatja azt a tetőszerkezetet, melyet Moholy-Nagy fel-használt a többszöri expozícióval készült kép elkészítése során. Egyetlen különbség, hogy 1931-ben a tetőszerkezet még világos színű volt, azonban a jellege, a kémények és a tető alatti ornamentika összevetése után megállapítható, hogy a két felvételen szereplő háztető azonos, így a fotográfiának nem csak a készítési dátuma, de a pontos helye is behatárolható.
Baki Péter
Jegyzetek
1 Passuth Krisztina: Moholy-Nagy László, Corvina, Budapest, 1982. A felvétel a 153. oldalon található Tetők (Helsinki) címen.
2 Hattula Moholy-Nagy–Kincses Károly: Moholy-Nagy László–100 FOTÓ, Magyar Fotográfiai Mú-zeum–Pelikán Kiadó, Budapest, 1995. 77. p.
3 In.: Alvar Aalto (szerk.): Kinnunen, Ulla, Vammalan kirjapaino, Vammala, 2004., Launonen Marjaana: Aino Aalto és a modern fényképészet, 175–188. p. Fordította: Vereb-Dér Botond.
A szerző köszönetét fejezi ki Passuth Krisztinának, Hannu Vanhanennek
és Vereb-Dér Botondnak nélkülönözhetetlen segítségükért