IPAR, VIZKOM, FOTÓ – METAFORIKUS KÉPPÁROK
1+1 több, mint kettő
A fotográfiában az erős egyedi képek mellett számos értelmes formája alakult ki több kép együttlétezésének: képpár, triptichon, szekvencia, sorozat, esszé stb.
A metaforikus kapcsolatra épülő képpárok esetében valami megfogalmazhatatlan vizuális, hangulati vagy asszociatív analógia a lényeg. Nem verbalizálható szimbólumképzésről van tehát szó, hanem a KÉP valódi természetéből következő bizonytalan jelentésű, ám nagyon szuggesztív atmoszférájú és kizárólag a kapcsolat által teremtett vizuális minőségről. A fotográfiában rejlő enigmatikus, költői, spirituális motívumok válnak e módszerrel láthatóvá, s erősödnek fel ideális esetben. Ezen a ponton válik nyilvánvalóvá, hogy a fotográfia a szubjektív önkifejezés tekintetében is abszolút egyenértékű a klasszikus művészeti ágakkal. Nagy pillanat az, amikor két kép érintkezésbe lép egymással; mintha új életre kelnének, s egymást váltanák valóra!
A hazai progresszív fotóban a metaforikus képpár több mint húsz éve eleven tradíció (Vető János, Szilágyi Lenke, Halas István stb.). A Magyar Iparművészeti Főiskolán működő felsőfokú fotósképzés autonóm-fotográfiai kurzusában ezt a hagyományt kívánjuk reflektálni.
Miltényi Tibor